Güneş Paneli Nasıl Yapılır?

Güneş Paneli Yapımı - Yapısı

Silikon hücreler, 150 – 300 mikron kalınlığında, oldukça ince ve kırılgan bir yapıya sahiptir. Çevresinde bir koruyucu katman olmadan hücrelerin kullanımı mümkün değildir. Güneş panelleri dıştan içe doğru; aliminyum çerçeve, yalıtım malzemesi, özel temperli cam, EVA film, hücre ve sırt folyosu (backsheet), bağlantı kutusundan oluşmaktadır.

gunes-paneli-nasil-yapilir
Alüminyum Çerçeve

Montaj için gerekli yapıyı oluşturur, paneli fiziksel etkenlerden korur, sektörde bulunan boyut standartlarına uyumluluğu ve bağlantı aparatı çeşitliliği sayesinde panel  montajının kolay yapılmasını sağlamaktadır. Çerçeve ile cam arasında su geçirmez yalıtım malzemesi bulunmaktadır.

Temperli Solar Cam

Yüksek darbe dayanımına sahip ve yüzeyi güneş ışığının büyük kısmını absorbe edecek şekilde tasarlanmış olan temperli solar cam; paneli dolu, rüzgar, taş ve benzeri cisim çarpmalarından korumaktadır. Yine de bir miktar güneş ışığı camdan atmosfere yansımaktadır.

EVA (Ethylene Vinyl Acetate)

EVA; cam, hücreler ve sırt folyosu arasını dolduran, parçaları birbirine yapıştıran özel bir tabakadır. Üretim aşamasında güneş hücrelerinin her iki tarafına da uygulanan EVA, sıcak laminasyon yöntemi ile eritilerek hücreleri tamamen çevreler.

Sırt Folyosu (Backsheet)

Panelin arka tarafının yalıtımını sağlar ve panelin optimum sıcaklıklarda çalışması için özel olarak tasarlanmıştır.

Bağlantı Kutusu (Junction Box)

IP64 seviyelerinde su geçirmez yapıda olup, panel kablo bağlantılarını ve bypass (köprüleme) diyotunu içerir. Bypass diyotu, panel hücre serilerinden birinde gölgeleme veya arıza olduğunda panelin geri kalan kısmının elektrik üretmeye devam etmesini sağlamaktadır.

Güneş Panelinin Teknik ve Mekanik Değerleri

Tüm güneş panelleri; standart test koşulları (STC) olan 25oC sıcaklık ve 1000 w/m2 ışık radyasyonunda test edilerek bazı değerler elde edilir. Bu değerler güneş panelinin kalitesini belirlemektedir.

Kısa Devre Akımı (Short Circuit Current) – Isc

Standart test koşullarında, güneş modülünün pozitif ve negatif terminalleri arasında kısa devre oluşur. Güneş paneli tarafından iletilen bu akıma “kısa devre akımı” denir. Kısa devre akımı,güneş pili (güneş hücresi) teknolojisi, yapısı ve birim alana bağlıdır.

Açık Devre Voltajı (Open Circuit Voltage) – Voc

Standart test koşullarında; güneş paneli terminallerinin bir yüke bağlı olmadığı andaki güneş panelinin çıkış voltajına “açık devre voltajı” denir. Açık devre voltajı, güneş panelinin çalışma sıcaklığına da bağlıdır. Voc değerinin yüksekliği güneş panelinin kalitesinin iyi olduğu anlamına gelmektedir.

Maksimum Güç Noktası (Maximum Power Point) – MGN

Güneş panelinin, standart test koşulları altında taşıdığı maksimum güç miktarıdır. Aynı boyutlardaki güneş panellerinden maksimum güç noktası yüksek olan daha iyi ve kalitelidir. Maksimum güç noktasının diğer adı maksimum tepe noktasıdır, Wm veya Wp ile ifade edilir.

Güneş Panelinin Doldurma Faktörü (Fill Factor)

Maksimum gücün, açık devre voltajı (Voc) ve kısa devre akımına (Isc) oranıdır. İyi güneş hücreleri için FF değeri 0,7’den yüksektir. FF değeri, kalite kontrol testleri için önemli bir parametredir.

Maksimum Güç Voltajı (Maximum Power Voltage) – Vmp

Gücün maksimum olduğu noktadaki voltaj değeridir.

Maksimum Güç Akımı (Maximum Power Current) – Imp

Gücün maksimum olduğu noktadaki akım değeridir.

Güneş Paneli Verimliliği

Standart test koşulları altında, maksimum gücün (Pm) giriş gücüne oranı ile ifade edilir. Güneş panelinin giriş gücü 1000 W/m2 (güneş radyasyonu değeri) olarak kabul edilmektedir.

Güneş Pili Sayısı

Güneş panelinde bulunan güneş pili sayısı, elde edilmek istenen güce göre değişmektedir. 1980’li yıllarda güneş modülleri 12 volt bataryaları şarj etmek için üretilirdi. Solar modülün 12 V’luk bir bataryayı şarj edebilmesi için, 12 Volt’tan daha yüksek bir çıkış voltajına sahip olması gereklidir. Günümüzde 15 V’luk çıkış değerine sahip fotovoltaik modüller standart özelliklere sahiptir. 15 volt çıkış değerinin elde edilmesi için kullanılan güneş pili sayısı açık devre voltajına (Voc) bağlıdır.

error: Korumalı İçerik !!