Güneş Paneli Çeşitleri Nelerdir?

Güneş Paneli Çeşitleri

Piyasada çeşitli yapılarda güneş enerjisi paneli bulunmaktadır. Başlıca güneş paneli çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  • Monokristal güneş paneli
  • Polikristal güneş paneli
  • Esnek güneş paneli
  • İnce film güneş paneli

Monokristal Güneş Paneli (Monocrystalline Silicon Solar Module)

monokristal-gunes-paneli

Yüksek saflıkta silikon kristal monokristal hücrelerden oluşan monokristal güneş panelleri; piyasadaki paneller arasında en yüksek panel olup, verimlilik oranı %20 – %24 civarındadır. Monokristal güneş paneli; yapımından kullanılan yüksek teknoloji nedeniyle üretim aşaması daha uzun olup polikristal güneş panellerine göre daha yüksek maliyetlidir fakat daha uzun ömürlüdür. Uygulama alanı az olan, nemli bölgelerde tercih edilmektedir.

Polikristal güneş paneli ile kıyaslanacak olursa; aynı alanda kurulacak olan güneş enerjisi sistemlerinde, daha yüksek verimle elektrik üretimi sağlar. Monokristal güneş panelleri, sıcak iklimlerde polikristal panellere göre daha verimli çalışabilmektedir.

Polikristal Güneş Paneli (Polycrystalline Silicon Solar Module)

polikristal-gunes-paneli

Polikristal güneş panellerinin üretim ekipmanlarına daha kolay temin edilebildiği halde, enerji verimliliği monokristalin güneş hücrelerine göre daha düşüktür. Monokristal saflığında üretilmemekte olup, heterojen yapısından ötürü polikristal adını almaktadır. Verimlilikleri %11 – %16 değerlerindedir. Piyasada kullanılan panellerin %70 civarı polikristaldir.

error: Korumalı İçerik !!